Článok

Kazaň získala rekordný tretí Gagarinov pohár, bývalý dopingový hriešnik piaty! + video

Marián Masaryk | 22.04.2018
V nedeľu sa skončila jubilejná 10. sezóna KHL. Tím Ak Bars Kazaň vyhral finálovú sériu s CSKA Moskva 4:1 na zápasy a ako prvý v histórii získal tretí Gagarinov pohár!

Ak Bars Kazaň – CSKA Moskva 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), konečný stav série 4-1

Góly: 42. Klinkhammer (Tokranov, Lander)(PP)
Strely: 16-33 (3-9, 4-16, 9-8), Trestné minúty: 6-24 (2-2, 4-2, 0-20), Brankári: Garipov - Johansson

CSKA bolo v bezgólovej prvej tretine až trojnásobne strelecky aktívnejšie, ale Emil Garipov zastavil všetkých deväť striel. Na Larsa Johanssona, ktorý dostal v existenčnom zápase prednosť pred Iľjom Sorokinom, smerovali iba tri puky. Oba tímy hrali po jednej presilovke, no zostali nevyužité. Moskovský tím dominoval aj herne, keďže vyhral takmer 80 % vhadzovaní. Hráči Kazane domácej však rozdali viac bodyčekov (7:5).

Ani v druhej tretine necelých 9 000 divákov v kazaňskej Tatneft Aréne gól nevidelo. Bližšie k nemu bolo opäť CSKA, ktoré dokonca štvornásobne prestrieľalo súpera. Garipov však držal Ak Bars nad vodou a v prvých 40 minútach duelu chytil všetkých 25 striel. Johansson musel za rovnaký čas urobiť iba sedem zákrokov. Hostia mali k dispozícii ďalšie dve presilovky, Kazaň získala jednu v závere tretiny, ale skóre sa nemenilo.

V úvode tretej časti hry Kazaň predsa len zužitkovala dohrávanú početnú výhodu. Po 66 sekundách hry a 20 sekúnd pred vypršaním trestu Paršina otvoril skóre Rob Klinkhammer, ktorý zblízka usmernil puk za Johanssona. Hostia reklamovali nedovolené bránenie v hre brankárovi, ale rozhodcovia po porade a prezretí záznamu gól odobrili.

V tretej tretine už gól nepadol. CSKA to ešte v závere skúsilo s odvolaným brankárom, ale Garipov si udržal čisté konto a s 33 zákrokmi doviedol Kazaň k výhre 1:0. Znamenala celkové víťazstvo 4-1 vo finálovej sérii a zisk tretieho titulu po rokoch 2009 a 2010. Útočník Danis Zaripov, ktorý bol spolu s trénerom Zinetulom Biľaletdinovom súčasťou aj prvých dvoch majstrovských tímov, získal už piaty Gagarinov pohár. Dva vyhral s Magnitogorskom pred návratom do Kazane a polročnej prestávke pre doping. Biľaletdinov je prvým trénerom v histórii KHL, ktorý vyhral tri tituly s jedným tímom.

Pozri aj:
Dopingový hriešnik Zaripov podpísal novú zmluvu s bývalým klubom!

K titulu prispeli aj piati bývalí hráči zámorskej NHL – Andrej Markov, Rob Klinkhammer, Anton Lander, Alexander Burmistrov a Jiří Sekáč. Najproduktívnejším hráčom play-off sa stal Justin Azevedo s 24 bodmi v 19 zápasoch, najlepším strelcom bol Stanislav Galijev s 10 gólmi. Obaja sú členmi víťazného mužstva. Moskovskému CSKA nevyšlo ani druhé finále, v roku 2016 v ňom podľahlo Magnitke.

Zostava Kazane: Garipov (Šaryčenkov) – Jarullin, Markov, Batyršin, Ľamkin, Tokranov, Ohtamaa, Sidorov – Azevedo, Lander, Sekáč – Galijev, Zaripov, Tkačov – Burmistrov, Lukojanov, Potapov – Gluchov, Svitov, Klinkhammer

Zostava CSKA: Johansson (Sorokin) – Robinson, Kiselevič, Marčenko, Nestěrov, Pašnin, Sergejev, Blažijevskij – Telegin, Andronov, Petrov – Grigorenko, Popov, Kaprizov – Scott, Šalunov – Popugajev, Okulov, Svetlakov

Pozri aj:
Kazaň získala v Moskve majstrovský mečbal! + video
CSKA zdramatizovalo finálovú sériu + video
Kazaň vyhrala aj druhý domáci zápas finále + video
Kazaň otvorila finále KHL tesnou výhrou nad CSKA + video
Štatistiky a fakty pred 10. finále KHL: Demitrov rekord je v ohrození (preview)

Prehľad doterajších víťazov KHL (+ porazení finalisti):

2008/09: Ak Bars Kazaň (4:3 vs Lokomotiv Jaroslavľ)
2009/10: Ak Bars Kazaň (4:3 vs HC MVD Balašicha)
2010/11: Salavat Julajev Ufa (4:1 vs Atlant Moskovská oblasť)
2011/12: Dynamo Moskva (4:3 vs Avangard Omsk)
2012/13: Dynamo Moskva (4:2 vs Traktor Čeľabinsk)
2013/14: Metallurg Magnitogorsk (4:3 vs Lev Praha)
2014/15: SKA Petrohrad (4:1 vs Kazaň)
2015/16: Metallurg Magnitogorsk (4:3 vs CSKA Moskva)
2016/17: SKA Petrohrad (4:1 vs Magnitogorsk)
2017/18: Ak Bars Kazaň (4:1 vs CSKA Moskva)

Zdieľať na Facebooku
Neprehliadnite
Aktuálne zápasy
⇓   25.09.2018   ⇓
16:00 Jekaterinburg - Jarosl.
5:4 pp (1:2, 0:2, 3:0, 1:0)
Góly: 8. Milovzorov (Sexton), 45. Paré (Sexton), 50. Paré (Sexton, Dawes), 55. Golyšev (S. Da Costa, Paré), 63. Sexton – 13. Sannikov (Averin), 16. Loktionov (Nakládal, Kontiola), 31. Alexejev (Jurtajkin), 40. Sannikov (Averin, Jelesin)
16:00 Magnitogorsk - Čerepo.
2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 4. Kaletnik (J. Birjukov), 30. Čibisov (J. Birjukov, Varfolomejev) – 14. Ashton (Bumagin, Boychuk)
18:30 CSKA - Soči
2:1 sn (1:0, 0:1, 0:0, 0:0)
Góly: 15. Okulov (Pašnin, Šalunov), roz.SN: Šalunov – 35. Archipov (R. Rosén, Collins)
18:30 Riga - Jokerit
2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 39. Videll (Maione), 63. Videll – 51. A. Grant (Jormakka)
18:30 Slovan - Spartak
1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Góly: 40. Grman (Virta) – 16. Kosov (Talalujev, Šaškov), 30. Zubov (Kutejkin), 44. Maxwell (Leščenko, Chochlačov), 59. Chochlačov