Článok

Preview 2. kola play-off: Napodobní Čajkovský úspech Graňáka?

Marián Masaryk | 12.03.2019
V stredu sa začína druhá fáza tohtoročných bojov o Gagarinov pohár. Čakajú nás štyri zaujímavé série v semifinále oboch konferencií. Najviac nás bude zaujímať tá medzi moskovskými tímami, v ktorej bude hrať jediný zostávajúci Slovák.


Prvé kolo play-off prinieslo ďalšie divácke rekordy v návštevnosti štadiónov. Celkovo videlo zápasy prvého kola 354 985 divákov, najviac v tejto fáze súťaže od vzniku KHL. Novým rekordom je aj divácky priemer 8 255 divákov na zápas. Bude také atraktívne aj druhé kolo?


ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Moskovské kluby Dynamo a CSKA sa stretnú v play-off prvýkrát po šiestich rokoch, celkovo tretíkrát. V roku 2013 Dynamo vyradilo svojho armádneho rivala už v prvom kole (4-1) a obhájilo zisk Gagarinovho pohára. CSKA bolo pred rokom druhýkrát vo finále, ale na titul stále čaká. Oba tímy sa stretli aj v roku 2009 a tiež postúpilo Dynamo.


Jaroslavľ sa bude chcieť revanšovať Petrohradu za minuloročné vyradenie v druhom kole play-off (1-4). Kým Lokomotiv má zatiaľ na konte jediné neúspešné finále hneď z prvej sezóny KHL (2008/09), SKA je už dvojnásobný majster (2015, 2017). Tímy sa stretli v play-off v posledných troch sezónach, pričom Jaroslavľ vyhrala iba prvú z týchto sérií.


VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Astana je tretíkrát v druhom kole play-off, pričom ďalej sa nikdy nedostala. S Omskom sa stretla naposledy v roku 2015, keď s ním prvom kole prehrala po sedemzápasovej sérii. Avangard je v druhom kole už siedmykrát, ale prešiel cezeň iba raz. V roku 2012 prehral až vo finále s Dynamom Moskva.


Kým Jekaterinburg prešiel cez prvé kolo KHL premiérovo, Ufa už siedmykrát. Trikrát vypadla v konferenčnom finále a v roku 2011 získala svoj jediný Gagarinov pohár. V play-off sa tieto tímy ešte nestretli.


SLOVÁCI V PLAY-OFF KHL

Jediný Slovákom v druhom kole tohto play-off je obranca Dynama Moskva Michal Čajkovský, ktorý si v ňom zahrá prvýkrát. Práve vďaka Dynamu zažilo Slovensko najväčší úspech v rámci KHL, keď sa obranca Dominik Graňák tešil ako jediný rodák spod Tatier z dvoch titulov (2012, 2013).

Okrem Graňáka mal radosť z Gagarinovho pohára aj útočník Roman Kukumberg v roku 2010 s Kazaňou. Vo finále sa stretol s obrancom Martinom Štrbákom hrajúcim za Balašichu. O rok neskôr ho získal obranca Tomáš Starosta v drese Ufy, pričom porazeným finalistom bol obranca Jaroslav Obšut z Mytišči.

Vo finále Gagarinovho pohára si okrem spomenutých Slovákov zahrali aj útočník Lukáš Cingeľ a obranca Juraj Mikuš s Levom Praha. V druhom kole vtedy narazili na Doneck s brankárom Jánom Lacom a obrancom Petrom Podhradským.

Najviac Slovákov hralo v play-off KHL v roku 2013 aj zásluhou premiérovej účasti Slovana Bratislava hneď v jeho prvej sezóne (32). V prvom kole však prehral všetky štyri zápasy s majstrovským Dynamom, ktoré vtedy obhájilo titul. V roku 2016 jediný slovenský zástupca v súťaži postúpil do play-off druhýkrát, ale taktiež nevyhral ani raz. Vyradilo ho CSKA Moskva, neskorší zdolaný finalista.

Všetci Slováci v play-off od vzniku KHL:

2019: Michal Čajkovský (Dynamo Moskva), Július Hudáček (Spartak Moskva), Martin Bakoš (Soči)

2018: Michal Čajkovský (Jekaterinburg), Július Hudáček (Čerepovec)

2017: Tomáš Marcinko, Martin Bakoš (obaja Kunlun)

2016 (17): Marek Ďaloga (Kazaň), Andrej Meszároš (Novosibirsk), Tomáš Surový, Marek Viedenský, Tomáš Starosta, Mislav Rosandič, Juraj Śiška, Michel Miklík, Milan Bartovič, Ladislav Nagy, Andrej Šťastný, Vladimír Mihálik, Ivan Švarný, Pavol Skalický, Patrick Lušňák, Michal Sersen, Ľubomír Višňovský (všetci Slovan Bratislava)

2015: Ivan Švarný (Minsk), Ján Laco (Astana)

2014 (10): Kristián Kudroč (Astana), Marcel Hossa, Marcel Haščák (obaja Riga), Peter Podhradský, Ján Laco (obaja Donbass Doneck), Dominik Graňák (Dynamo Moskva), Lukáš Cingeľ, Juraj Mikuš (obaja Lev Praha), Ivan Švarný (Záhreb), Tomáš Záborský (Ufa)

2013 (32): Tomáš Záborský (Omsk), Dominik Graňák (Dynamo Moskva), Lukáš Cingeľ, Juraj Mikuš, Marcel Hossa, Tomáš Surový (všetci Lev Praha), Štefan Ružička (Ufa), Kristián Kudroč (Novosibirsk), Michel Miklík, Milan Bartovič, Juraj Mikúš, Andrej Šťastný, Vladimír Mihálik, Patrik Luža, Martin Štajnoch, Martin Bakoš, Marko Daňo, Peter Ölvecký, Ján Lipiansky, Tomáš Mikuš, Roman Kukumberg, Milan Kytnár, Libor Hudáček, Mário Bližňák, Ján Tabaček, Ivan Švarný, Michal Sersen, Marek Svatoš, Jaroslav Janus, Branislav Konrád (všetci Slovan Bratislava), Martin Cibák (Nižnekamsk), Rastislav Staňa (CSKA Moskva)

2012 (11): Branko Radivojevič, Richard Stehlík (Atlant Mytišči), Rastislav Staňa, Tomáš Surový (obaja CSKA Moskva), Marcel Hossa (Riga), Peter Podhradský, Tomáš Slovák, Jaroslav Obšut, Ladislav Nagy (všetci Minsk), Dominik Graňák (Dynamo Moskva), Tomáš Starosta (Jugra)

2011 (17): Rastislav Staňa, Martin Cibák (obaja Čerepovec), Dominik Graňák, Miroslav Šatan, Martin Štrbák (všetci Dynamo Moskva), Branko Radivojevič, Štefan Ružička, Ivan Baranka, Juraj Mikúš (všetci Spartak Moskva), Tomáš Starosta (Ufa), Pavol Demitra (Jaroslavľ), Tomáš Surový, Róbert Petrovický (obaja Riga), Peter Podhradský, Jozef Stümpel (obaja Minsk), Marcel Hossa (Kazaň), Jaroslav Obšut (Mytišči)

2010 (15): Ján Lašák (Mytišči), Branko Radivojevič, Štefan Ružička, Ivan Baranka, Jaroslav Obšut, Martin Cibák (všetci Spartak Moskva), Tomáš Starosta (Nižnekamsk), Peter Podhradský, Jozef Stümpel (obaja Astana), Róbert Petrovický, Marcel Hossa (obaja Riga), Tomáš Slovák (jekaterinburg), Roman Kukumberg (Kazaň), Martin Štrbák (MVD Balašicha), Richard Zedník (Jaroslavľ)

2009 (9): Jozef Stümpel, Branislav Mezei, Gabriel Spilar (všetci Astana), Marcel Hossa (Riga), Tomáš Starosta (Nižnekamsk), Branko Radivojevič, Štefan Ružička, Ivan Baranka (všetci Spartak Moskva), Peter Podhradský (Nižný Novgorod)

Zdieľať na Facebooku
Neprehliadnite
Aktuálne zápasy
⇓   19.04.2019   ⇓

01.01.1970

01.09.2018
Gagarinov pohár 2019
CSKA Moskva
Avangard Omsk
4
0
PLAY-OFF
Západ
Východ
3. kolo
CSKA
Petrohrad
4
3
Omsk
Ufa
4
2
2. kolo
CSKA
D. Moskva
4
1
Jekaterinburg
Ufa
1
4
Petrohrad
Jaroslavľ
4
1
Astana
Omsk
1
4
1. kolo
CSKA
Víťaz
4
0
Jekaterinburg
Čeľabinsk
4
0
Petrohrad
Spartak
4
2
Astana
N. Novgorod
4
3
Jaroslavľ
Soči
4
2
Magnitogorsk
Ufa
2
4
Jokerit
D. Moskva
2
4
Omsk
Kazaň
4
0
Najnovšie články

© 2010 - 2019 SlovakKHL.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje

TOPlist