Článok

Zlomí CSKA finálovú kliatbu alebo sa Omsk vyhne moskovskému syndrómu? (preview)

Marián Masaryk | 11.04.2019
A je to tu. Po viac ako siedmich mesiacoch prichádza veľké finále 11. sezóny KHL. Boje o Gagarinov pohár vyvrcholia súbojom tímov, ktoré ho ešte nikdy nezískali. Bude sa z premiérového titulu tešiť CSKA Moskva alebo Avangard Omsk?


CSKA chce zlomiť finálové prekliatie

Štyrikrát vyhral základnú časť (2014/15, 2015/16, 2016/17, 2018/19) a dvakrát hral vo finále, ale na svoj prvý titul tradičný ruský klub stále čaká. V posledných piatich rokoch dominoval lige, ale v roku 2016 podľahol vo finále Magnitogorsku (3-4) a vlani Kazani (1-4), ktorá ako obhajca prekvapujúco vypadla už v prvom kole bez jedinej výhry.

Po rekordnej základnej časti s 53 výhrami v 62 zápasoch a s najnižším počtom inkasovaných gólov v KHL (75) prechádzalo CSKA cez play-off hladko až do konferenčného finále. Ako najvyššie nasadený tím vyradilo v prvom kole Viťaz po sérii 4-0 a mestského rivala Dynamo 4-1. S Petrohradom sa vytrápilo, ale napokon uspelo po sedemzápasovej sérii.

CSKA nemá hráča v prvej päťke produktivity play-off, ale brankár Iľja Sorokin má najnižší priemer inkasovaných gólov (1,26) a druhú najvyššiu úspešnosť zákrokov (94,3 %), kým Nikita Nesterov (2+8) a Mat Robinson (5+3) sú druhým a tretím najproduktívnejším obrancom. Za očakávaniami zaostáva Kirill Kaprizov, s 30 gólmi najlepší strelec základnej časti. V 15 dueloch play-off skóroval len trikrát.

Armádny tím tak opäť potvrdzuje svoju najlepšiu defenzívu v súťaži. Bude však stačiť na Omsk, s ktorým sa v play-off ešte nikdy nestretol? V základnej časti vyhral oba vzájomné súboje (4:2, 3:2) a celkovo posledných päť. Zlomí CSKA svoju kliatbu alebo prehrá aj tretie finále za štyri roky?


Prepadne Omsk moskovský syndróm?

Sibírsky tím aj vo svojom druhom finále narazí na mužstvo z hlavného mesta Ruska. V roku 2012 podľahol po sedemzápasovej sérii Dynamu, ktoré o rok neskôr titul obhájilo. Ku psychickej nepohode môže u neho prispieť fakt, že domáce zápasy hráva v Balašiche pri Moskve, tisíce kilometrov od domova.

V tejto sezóne sa Avangard vrátil na stratené pozície (v sezóne 2010/11 vyhral základnú časť) aj zásluhou príchodu úspešného zámorského trénera Boba Hartleyho. Základnú časť ukončil až ako štvrtý najlepší tím na východe, ale hneď v prvom kole vyradil obhajcu titulu z Kazane po štyroch zápasoch. V druhom kole prešiel pomerne hladko cez Astanu (4-1) a vo finále konferencie zdolal po ťažkom boji Ufu (4-2).


Omsk má najproduktívnejšieho obrancu play-off – Codyho Fransona (3+13), najlepšieho strelca Sergeja Šumakova (10 gólov), ako aj tretieho najproduktívnejšieho hráča a najlepšieho nahrávača – Taylora Becka (4+14). Brankár Igor Bobkov až tak nežiaril, ale v rozhodujúcich momentoch podržal svoj tím.

Avangard prehral oba vzájomné súboje s CSKA v tejto sezóne a posledných päť v sérii. Celkovo s ním prehral 15 z doterajších 22 stretnutí v KHL. Play-off je však iná súťaž a v ňom na seba tieto tímy ešte nenarazili. Podarí sa Omsku zabrániť vzniku moskovského syndrómu a na druhý pokus získať Gagarinov pohár?


Rozpis finále Gagarinovho pohára 2019:

CSKA Moskva vs Avangard Omsk – sobota, 13. apríla (16:00)
CSKA Moskva vs Avangard Omsk – pondelok, 15. apríla (18:30)
Avangard Omsk vs CSKA Moskva – streda, 17. apríla (18:30)
Avangard Omsk vs CSKA Moskva – piatok, 19. apríla (18:30)
*CSKA Moskva vs Avangard Omsk – nedeľa, 21. apríla (16:00)
*Avangard Omsk vs CSKA Moskva – utorok, 23. apríla (18:30)
*CSKA Moskva vs SKA Petrohrad – štvrtok, 25. apríla (18:30)
* – v prípade potreby
Zdieľať na Facebooku
Neprehliadnite
Najnovšie články

© 2010 - 2020 SlovakKHL.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje

TOPlist