Článok

Tréner Kazane po dlhých rokoch rezignoval: Prišiel čas na zmenu

Marián Masaryk | 12.04.2019
Tím Ak Bars Kazaň, najúspešnejší klub v histórii KHL, prišiel po dlhých rokoch o svojho hlavného trénera. Zinetula Biľaletdinov sa rozhodol, že po nevydarenej sezóne končí na lavičke mužstva, ktoré doviedol ku trom Gagarinovým pohárom.


Šesťdesiatštyriročný moskovský rodák pôsobí ako tréner už tri desaťročia. V Kazani začal pracovať v sezóne 2004/05 a v tej ďalšej s ňou získal titul v Ruskej superlige. Na lavičke tímu stál takmer nepretržite od vzniku KHL, pričom Ak Bars vyhral hneď prvé dva ročníky. Pred rokom získal tretí Gagarinov pohár, ale tento rok vypadol už v prvom kole play-off po štyroch prehrách s Omskom.

„Pochopil som, že je čas na zmenu, po 30 rokoch trénovania. Po konzultácii s rodinou, dôležitými ľuďmi v mojom živote a klubom som sa rozhodol skončiť v pozícii hlavného trénera Ak Bars. Som vďačný všetkým, ktorí so mnou spolupracovali počas týchto 14 rokov na lavičke tímu, každého hráča a fanúšika. Tento tím zostane navždy v mojom srdci. Ak Bars má dobrú budúcnosť, nepochybujem o tom,“ povedal Biľaletdinov pre klubový web.

Tréner majstrovského tímu Ruska z roku 2012 (Slovensko bolo strieborné, pozn. red.) získal tri Gagarinove poháre ako druhý po Olegovi Znaroksovi. Kazaň je však zatiaľ jediný tímom s troma titulmi v doterajšej 11-ročnej histórii KHL. Po dva majú na konte Dynamo Moskva, Petrohrad a Magnitogorsk. Biľaletdinov viedol Rusko aj na neúspešných ZOH 2014 v Soči, na medailových turnajoch v rokoch 1998 (striebro) a 2002 (bronz) bol asistentom.

„Od chvíle, keď som v roku 2004 prišiel do Kazane, som pochopil, že toto je moje miesto. Za 14 rokov sa toto mesto a klub s úžasnými fanúšikmi stali mojou rodinou. Vždy si budem pamätať na úspechy, ktoré sme dosiahli: prvý titul v roku 2006, víťazstvo v Európskom pohári v roku 2008, potom dva Gagarinove poháre po sebe v rokoch 2009 a 2010, a samozrejme, náš tretí pohár z minulej sezóny. Dostal som šancu vyhrať tieto trofeje, pozvali ma do ruského národného tímu a klub ma podporil aj v ťažkom období kariéry. Klubové úspechy sú výsledkom našej spoločnej práce.“

Biľalerdinov strávil celú hráčsku kariéru v Dyname Moskva, ktoré viedol päť sezón ako kapitán. Bol pri jeho návrate z nižších súťaži do tej najvyššej a v ročníku 1999/2000 s ním už ako hlavný tréner získal ruský titul. Pôsobil aj vo švajčiarskom Lugane (NLA) a v zámorskej NHL bol v 90. rokoch 20. storočia asistentom na lavičkách Winnipegu Jets a Phoenixu Coyotes.

„Rešpektujeme jeho rozhodnutie a ďakujeme mu za veľký prínos k rozvoju tohto klubu, za jeho dlhoročnú prácu a dosiahnuté úspechy. Jeho meno bude navždy zapísané zlatými písmenami v histórii Ak Bars,“ vyhlásil prezident klubu, ktorý prijal Biľaletdinovu rezignáciu. Potvrdil, že skúsený tréner dostane v organizácii funkciu čestného prezidenta. Svoj odchod z funkcie trénera údajne oznámil už pred play-off, ale s klubom sa dohodol, že ešte dokončí sezónu.

Zdieľať na Facebooku
Neprehliadnite
Aktuálne zápasy
⇓   19.04.2019   ⇓

01.01.1970

01.09.2018
Gagarinov pohár 2019
CSKA Moskva
Avangard Omsk
4
0
PLAY-OFF
Západ
Východ
3. kolo
CSKA
Petrohrad
4
3
Omsk
Ufa
4
2
2. kolo
CSKA
D. Moskva
4
1
Jekaterinburg
Ufa
1
4
Petrohrad
Jaroslavľ
4
1
Astana
Omsk
1
4
1. kolo
CSKA
Víťaz
4
0
Jekaterinburg
Čeľabinsk
4
0
Petrohrad
Spartak
4
2
Astana
N. Novgorod
4
3
Jaroslavľ
Soči
4
2
Magnitogorsk
Ufa
2
4
Jokerit
D. Moskva
2
4
Omsk
Kazaň
4
0
Najnovšie články

© 2010 - 2019 SlovakKHL.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje

TOPlist