Správy

ZOH 2022: Slovensko postúpilo do štvrťfinále

15. februára 2022

Po dni voľna pokračoval olympijský hokejový turnaj v Pekingu osemfinálovými zápasmi. Slovensko si zmeralo sily s Nemeckom.

Slovensko – Nemecko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Strely: 33-21 (9:5, 14:5, 10:11); presilovky: 0/4 - 0/3
Góly: 12. Hudáček (Pospíšil, Gernát), 27. Cehlárik (Gernát, Hrivík), 29. Krištof (Kňažko, Čerešňák), 58. Hrivík (Cehlárik, Takáč)(PB)

Aktívnejšie do zápasu vstúpili Nemci, ale Slováci začali postupne preberať iniciatívu a v piatej minúte takmer otvorili skóre, keď sa do veľkej šance dostal Zuzin. V deviatej minúte sa dostal do rýchleho protiútoku Krammer, ale Rybára neprekonal. Skóre sa otvorilo v 12. minúte, keď Hudáček vystrelil spoza pruhov a od nemeckých hráčov sa odrazil do brány. Hráči v bielom sa snažili rýchlo odpovedať, ale Rybár podržal. Od 16. minúte si hráči v modrom zahrali presilovku po faule Wolfa. Vytvorili si tlak, ale neskórovali a stav sa už do prestávky nezmenil.

Rybár v úvode druhej tretiny musel podržať svojich spoluhráčov. Nemecko sa už po minúte hry dopustilo príliš veľkého počtu hráčov na ľade, a tak Slováci dostali šancu hrať v presilovke. Nevyužili ju. Nemci zvýšili aktivitu a od 27. minúty mohli hrať v prevahe oni po vysokej hokejke Rosandiča. Plachta však po 18 sekundách presilovky podrazil Romana a hralo sa vo štvorici na každej strane a Cehlárik pomerne rýchlo zvýšil na 2:0. Krátko po návrate Plachtu z trestnej lavici zvýšil na 3:0 Krištof. Slovensko malo hru pod kontrolou, no v 37. minúte musel podržať svojich spoluhráčov opäť aj Rybár.

Slovensko vstúpilo do záverečnej dvadsaťminútovky aktívne, ale od 46. minúty sa musela brániť v oslabení po vylúčení Gernáta za sekanie. Nemci zatlačili, ale stav neznížili. Nemci boli aktívnejší, ale Slováci ich k vážnejším šanciam nepúšťali. Od 51. minúty však hrali ďalšiu presilovku po krosčeku Kelemena. Hneď na úvod mal veľkú šancu pri prečíslení Hrivík, ale gól z toho nebol. Nemci presilovku nevyužili. Šesť minút pred koncom pohrozil Regenda a následne putoval na trestnú lavicu Bittner. Takáč mohol zvýšiť na 4:0 po prihrávke Slafkovského, ale teraz svojich spoluhráčov podržal Niederberger. Ten tri a pol minúty pred koncom tretej tretiny opustil bránu a v 58. minúte poistil postup Hrivík. V 59. minúte boli ešte vylúčení Hudáček za hrubosť a Wolf za bitku, keď zozadu udrel Hudáčka do prilby. Stav sa už nezmenil.

Slovensko po 12 rokoch postúpilo do štvrťfinále, v ktorom sa už zajtra stretne so Spojenými štátmi americkými (od 05:10 nášho času). Dáni, ktorí zdolali Lotyšsko, si zmerajú sily s Ruským olympijským výberom. Švajčiarsko vyradilo Česko a stretne sa s Fínskom. Kanada si zmeria sily so Švédskom.

Zostava SVK: Rybár (Konrád) – Čerešňák, Čajkovský, Rosandić, Marinčin, Kňažko, Gernát, Nemec – Takáč, Hrivík, Cehlárik – Jurčo, Hudáček, Pospíšil – Zuzin, Krištof, Kelemen – Regenda, Roman, Slafkovský – Daňo.

Zostava GER: Niederberger (Aus den Birken) – Brandt, M. Müller, Holzer, Wagner, Nowak, J. Müller, Bittner, Abeltshauser – Plachta, Kahun, Rieder – Pföderl, Loibl, Noebels – Tiffels, Hager, Ehliz – Kühnhackl, Krämmer, Wolf.