Svatoš: V tíme je veľmi dobrá atmosféra

Slovenský útočník Marek Svatoš, ktorý tento týžde? podpísal ročný kontrakt s tímom Avangard Omsk, včera debutoval v Kontinentálnej hokejovej lige. Svatoš získal jednu asistenciu, no Omsk podľahol Rige.

Dvadsaťosemročný rodák z Košíc prišiel do Omsku z Národnej hokejovej ligy, v ktorej odohral necelých šesť sezón v drese Colorada Avalanche. Najviac sa mu darilo v ročníku 2005/06, v ktorom získal 50 bodov (32+18) v 61 dueloch. Odvtedy však jeho bodová produktivita začala klesať a v minulom ročníku klesla až na 11 bodov. Na ľade nedostával toľko priestoru ako v minulosti a viackrát sa nedostal ani do základnej zostavy Avalanche.

Po skončení sezóny bolo pravdepodobné, že Svatoš už v Colorade nebude pokračovať. Špekulovalo sa, že by mohol podpísať zmluvu s Pittsburghom, no rozuzlenie priniesol až posledný septembrový týžde?. Kanadská televízia TSN priniesla 25. septembra informáciu, že dvanásťnásobný reprezentant Slovenska podpísal ročný kontrakt s Avangardom Omsk. Generálny manažér ruského tímu spočiatku túto informáciu dementoval, no v utorok 28. septembra potvrdil príchod slovenského hráča.

Premiérový duel v Kontinentálnej hokejovej lige odohral Marek Svatoš v piatok 1. októbra, kedy nastúpil proti Dinamu Riga. Jeho tím však prehral 3:4 po predĺžení. Na ľade strávil 16 minút a 58 sekúnd, počas ktorých sa prezentoval troma strelami a zaznamenal asistenciu pri góle Romana Červenku.

„Myslím si, že to bol skutočne dobrý zápas proti ťažkému súperovi. Hrali sme odlišne v každej z troch tretín. Boli tam dobré momenty, ale nebolo možné ich využiť. Dva góly v poslednej minúte sme dokázali streliť vďaka individuálnej zručnosti,“ povedal pre oficiálnu stránku Avangardu Omsk Svatoš.

Rýchly a agresívny útočník, ktorých má Omsk podľa generálneho manažéra Anatolija Bardina málo, povedal, že v tíme je veľmi dobrá atmosféra. Už si našiel medzi spoluhráčmi kamarátov a stretol sa aj s českými hráčmi, ktorí mu veľmi pomohli.

„Cítil som sa dostatočne dobre, tento štýl mi vyhovuje. Dali mi možnosť hrať a konať mojim obľúbeným spôsobom. Mal som šance na strelenie gólu, ale nevyšlo to. Musím však strieľať častejšie. Ešte som nemal dosť času na prípravu a hranie,“ pokračoval odchovanec košického hokeja.

V nedeľu odohrá Omsk duel proti Minsku, za ktorý hrajú dvaja Svatošovi krajania. Kto sa bude radovať z víťazstva? Presadí sa Marek Svatoš strelecky? Odpovede na tieto otázky sa dozvieme zajtra. Duel začína presne na poludnie nášho času.