06. 05. 2017 ⋅ Marián Masaryk Reprezentácia 0 komentárov

MS 2017: Domáci Nemci zaskočili USA, všetci lanskí medailisti uspeli + video

V piatok popoludní odštartoval 81. svetový šampionát. O prvé prekvapenie sa postarali domáci Nemci, ktorí zdolali USA. Kanada a Rusko vyhrali šlágre s Českom a Švédskom, kým Fíni potvrdili úlohu favorita proti Bielorusom.

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

Švédsko – Rusko 1:2 SN (1:0, 0:0, 0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 15. Lindholm (Rask, Hedman) – 44. Andronov (Barabanov, Provorov), rozh. SN Panarin

Vo vypredanej kolínskej LANXESS aréne pred 18 500 divákmi odštartovala skupina A súbojom hokejových veľmocí. Vyrovnaný duel plný osobných súbojov sa hral vo vysokom tempe, no padli v ?om iba góly. Skóre otvoril v 15. minúte Švéd Elias Lindholm, o vyrovnanie sa postaral v 44. minúte Sergej Andronov. Obaja brankári už neinkasovali ani v predĺžení, a tak sme videli úvodnú nájazdovú lotériu na turnaji. Ako víťaz z nej vyšiel Andrej Vasilevskij, ktorý doviedol Rusko k víťazstvu 2:1. Chytil 22 striel a všetky tri nájazdy. Viktora Fastha, ktorý previedol 28 zákrokov, prekonal v nájazdoch iba Artemij Panarin.

Zostava Švédska: Fasth (Läck) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Krüger, Eriksson Ek, Omark – W. Nylander, Söderberg, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Nordström, C. Klingberg

Zostava Ruska: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov (A), Provorov, Mironov, Zub – Tělegin, Andronov, S. Plotnikov – Dadonov, Panarin, Šipačov (A) – Kučerov, Namestnikov, N. Gusev – Moziakin (C), Barabanov, Tkačov

USA – Nemecko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 52. Murphy (Larkin) – 11. Rieder (Reimer, Kahun), 54. Hager (Seidenberg, Gogulla)(PP)

Nemecko hnané domácimi fanúšikmi otvorilo turnaj cenným triumfom 2:1 nad favorizovaným mužstvom USA. Američania prestrieľali súpera pomerom 43:27, z toho 20:6 v tretej tretine, no ich jediný gól strelil v 52. minúte Connor Murphy. Nemcov potiahli najmä posily z NHL. Thomas Greiss ich doviedol k výhre so 42 zákrokmi a skóre duelu otvoril v 11. minúte Tobias Rieder. Víťazný gól vsietil v 54. minúte v presilovej hre Patrick Hager po prihrávke Dennisa Seidenberga. Jimmy Howard opustil duel s 25 zákrokmi, vrátane 14 v prvej tretine.

Zostava USA: Howard (Hellebuyck) – DeKeyser (C), C. Murphy, Hanifin, Trouba, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley – Lee, Eichel, J. Gaudreau (A) – B. Nelson (A), D. Larkin, Bjugstad – Keller, Dvorak, Schmaltz – Greenway, Bjork, Copp – Compher

Zostava Nemecka: Greiss (Aus den Birken) – Müller (A), D. Seidenberg (C), Abeltshauser, Krueger, Hördler, Reul – Kahun, Macek, Rieder – Tiffels, Ehliz, Reimer – Gogulla, Schütz, Hager – Y. Seidenberg, Plachta, Kink (A)

Skupina B (Paríž)

Fínsko – Bielorusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Góly: 3. Aho (Filppula), 6. Osala, 50. Savinainen (Rantanen, Aho)(PP) – 39. Šarangovič (Stefanovič), 45. Kovyršin (Graborenko, A. Kosticyn)

Úradujúci vicemajstri sveta nepodali práve oslnivý výkon v úvodnom zápase skupiny B proti Bielorusku. Už v šiestej minúte síce viedli 2:0 po góloch dvojbodového Aha a Osalu, ale papierovému outsiderovi sa podarilo vyrovnať skóre zásluhou Šarangoviča a Kovyršina v závere druhej a v úvode tretej tretiny. Favorita spasil Savinainen, ktorý rozhodol o výhre 3:2 v 50. minúte v tretej presilovej hre tímu v zápase. Bielorusi hrali následne dve presilovky, ale nedokázali opäť vyrovnať stav. Fíni prekvapivo nemali streleckú prevahu, obaja brankári čelili 24 strelám. Kým Korpisalo prispel k triumfu 22 zákrokmi, Lalande urobil o jeden menej.

Zostava Fínska: Korpisalo (Säteri) – J. Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola (A), M. Lehtonen, J. Hietanen, Kukkonen (C) – M. Aaltonen, S. Aho, V. Filppula (A) – Savinainen, Rantanen, Pihlström – J. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Puljujärvi, J. Lajunen, Osala – Hännikäinen

Zostava Bieloruska: Lalande (Trus) – Lisovec, Korobov, Šinkevič, K. Chenkel, Jevenko, Graborenko, Denisov – S. Kosticyn, Kovyršin (A), A. Kosticyn – Pavlovič, A. Stas (C), Linglet – Kulakov, Drozd, Demkov (A) – Volkov, M. Stefanovič, Kogalev – Šarangovič

Česko – Kanada 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly: 53. Radil (Kovář, Voráček)(PP) – 7. O´Reilly (Scheifele, Barrie), 21. Matheson (Skinner, Giroux)(PP), 55. Barrie (Konecny, Giroux), 60. Skinner (EN)

Česi prestrieľali Kanadu pomerom 29:28 a mali výborný vstup do zápasu, ale nevyužili množstvo šancí a napokon podľahli obhajcovi titulu 1:4. Najviac mu pomohol k triumfu brankár Calvin Pickard, ktorého ako jediný prekonal Lukáš Radil až v 53. minúte v presilovej hre. Česi ich spolu hrali až päť. Jednu využila aj Kanada zásluhou Mikea Mathesona, ktorého gól na 2:1 bol víťazný. Na listine strelcov ho doplnili Ryan O´Reilly a dvojbodoví Tyson Barrie s Jeffom Skinnerom. Kapitán Claude Giroux dvakrát asistoval. Aj Petr Mrázek predviedol niekoľko skvelých zákrokov, ale jeho 24 zákrokov nestačilo Čechom na body. Vo vyrovnanom zápase bohatom na gólové šance doplatili najmä na slabú efektivitu v zakončení.

Zostava Česka: Mrázek (Francouz) – Gudas, R. Šimek, Kempný, Kundrátek, Jeřábek, J. Krejčík, Rutta – Jan Kovář (A), Radil, Voráček (C) – Červenka, Plekanec (A), Pastr?ák – Birner, P. Vrána, ?epík – Horák, R. Hanzl, T. Zohorna

Zostava Kanady: Pickard (Ch. Johnson) – Demers, Vlasic (A), Barrie, de Haan, Morrissey, Matheson – Skinner, Scheifele, R. O'Reilly (A) – Duchene, Giroux (C), MacKinnon – B. Schenn, Simmonds, Killorn – Konecny, Marner, Point

Pripomíname, že Slovensko odohrá prvý zápas na turnaji v sobotu od 16:15 proti Taliansku. V priamom prenose sa bude vysielať aj na Jednotke.